novinář, politický komentátor, ředitel Masarykovy demokratické akademie >> Věnuje se středoevropské politice a politické programatice. Byl redaktorem týdeníku Literární noviny, psal mj. pro deník Právo a bratislavskou Pravdu, pracoval jako mluvčí ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Je mimo jiné spoluautorem sborníku a výstavy Jan Palach ’69 (Praha 2009), výstav a katalogů Za svobodu, spravedlnost a solidaritu. Dějiny sociální demokracie v českých zemích (Praha 2013, 2016, 2018) a Průzkum života politickým bojem: Jaroslav Šabata a Charta 77 (Brno 2022). Je spolueditorem sborníku Masaryk: Politik na evropské úrovni (Praha 2022). Působí také redaktor dvouměsíčníku Listy.
Patrik Eichler vystoupí na panelu Smíření a naděje v politice
Základní pravidla demokratické politiky říkají, že o budoucí podobě společnosti rozhodují politické strany podle své síly získané ve volbách (proto máme parlament, a proto v něm politici mluví), každému jednomu člověku jsou zaručena jeho základní práva (a jejich dosaženou úroveň nelze snížit ani vlastním rozhodnutím) a že násilí coby nástroj na prosazování zájmů v politice je nepřípustné (a to i na internetu).
Tento nejmenší společný jmenovatel demokratické politiky by měli politici nosit třeba jako tapetu v mobilním telefonu, aby ho měli stále na očích. Teprve po něm následují debaty o výši daní, dostupnosti jeslí anebo cenách nájemního bydlení. Naše naděje je, že demokratickou politiku coby nástroj, jak o budoucí podobě společnosti debatovat bez násilí, udržíme v chodu.
Nadějí voliče je, že politik splní, o čem před volbami hovořil. Proto musí být jasné, že politik může usilovat o změnu v libovolném tématu – od daní po manželství pro všechny. Mojí nadějí je, že z politické debaty nebude vyloučeno nic a že se ta debata udrží v rámci tří výše zmíněných základních pravidel.