Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Constantin Kinský

podnikatel a mecenáš

––

Jako prvorozený syn Radslava Kinského vyrůstal s rodiči ve francouzské emigraci, kde vystudoval tři vysoké školy. Až do svého návratu na Moravu v roce 1997 pracoval v londýnské a pařížské pobočce banky Merill Lynch. Po návratu do Česka spravuje rodinný majetek ve Žďáru nad Sázavou, od roku 2013 provádí rekonstrukci svého zámku, v němž vybudoval Muzeum nové generace se zaměřením na baroko a období budování cisterciáckého kláštera. Kromě toho se věnuje finančnímu poradenství v soukromém sektoru. V letech 2011 až 2017 předsedal Francouzsko-české obchodní komoře. Je držitelem Nejvyššího ocenění kraje Vysočina, držitelem Zlaté medaile Mendelovy univerzity v Brně za rozumnou péči o krajinu a brněnský biskup Vojtěch Cikrle mu udělil medaili sv. Cyrila a Metoděje.  

 

Constantin Kinský vystoupí na panelu Role a postavení byznysu v rámci dialogu v demokratické společnosti. 

Společnost stále více očekává, že se firmy nad rámec zákonů budou chovat eticky v celém svém výrobním řetězci, vč. dodavatelů. To sice může přispět k lepší společnosti, ale také k emotivnímu, nestabilnímu a iracionálnímu světu. Racionalita totiž vyžaduje shodu na definici etiky a společné chápání faktů. 

Navíc politika společenské odpovědnosti firem zavedená pouze v jedné části světa zvýhodňuje ty, kteří jsou mimo toto omezení. Nalezení dohody na společných politikách napříč zeměmi bude náročnější i kvůli geopolitické situaci. 

Jak se na to připravit? Firmy by si měly nejprve vybudovat důvěryhodnost, pokud si chtějí zachovat dost silný hlas v diskusi. Musí být transparentní a mít kvantifikované výsledky CSR. Firmy by měly prosazovat samoregulaci nebo alespoň zajistit, aby vlády hodnotily politiky a jejich dopady pomocí dohodnutého a konzistentního souboru objektivních ukazatelů. A konečně: je třeba zajistit, aby opatření uložená vládami nenarušovala hospodářskou soutěž, a aby nedocházelo k úniku investic do zemí, které na sebe tak přísná měřítka nekladou. 

Svobodné podnikání je rozhodujícím motorem lidského pokroku. Stejně tak jako budování společného etického kodexu lidstva. Obtíže při hledání rozumných opatření a shod nejsou omluvou pro nečinnost.